Spordijoogid ja osmolaarsus: kuidas valida õige jook treeninguks?

Spordijoogid ja osmolaarsus kuidas valida õige jook treeninguks?

Paljud küsivad, millised on isotooniliste, hüpotooniliste ja hüpertooniliste spordijookide eelised ja millal neid kasutada. Selle mõistmiseks tuleb alustada organismi töömehhanismidest ja osmolaarsuse mõistest.

Mis on osmolaarsus?

Lihtsustatult öeldes on osmolaarsus organismi võime reguleerida ainete (sh vee) liikumist vere ja rakkude vahel. See on kriitiline mehhanism, mis mõjutab meie ainevahetust, rakkude tööd ja sportlikku sooritusvõimet. Osmolaarsust mõjutavad näiteks naatrium, kloor, vesinikkarbonaat, glükoos ja uurea.

  • Kui vere osmolaarsus tõuseb (hüperosmolaarne seisund), liigub vesi rakkudest välja verre – rakud kahanevad, mis viib dehüdratsiooni ja ainevahetuse häirumiseni.
  • Kui vere osmolaarsus langeb (hüpoosmolaarne seisund), liigub vesi verest rakkudesse – rakud paisuvad, võivad isegi rebeneda ning närvi-, lihas- ja teised rakud ei tööta enam korrektselt.

Millal võib osmolaarsus häiruda?

Näiteks võib kõrge veresuhkru tase (nt suhkurtõve korral) põhjustada osmolaarsuse suurenemist. Selle tulemusena liigub vesi rakkudest verre ja rakud dehüdreeruvad. Organism üritab liigset glükoosi ja vett uriiniga väljutada, mis toob kaasa veelgi suurema vedelikukaotuse. Võib tekkida krambid, teadvusekadu või isegi kooma – see seisund vajab kiiret meditsiinilist sekkumist.

Osmolaarsuse häireid esineb ka mitmete haiguste korral, näiteks neeruhaiguste või kõrgvererõhutõve puhul.

Spordis tuleb osmolaarsus esile eelkõige aladel, kus toimub suur veekaotus või vajadus taastada energiavarusid treeningu või võistluse ajal ja järel.

Mis on iso-, hüpo- ja hüpertoonilised spordijoogid?

Peamine erinevus nende vahel peitub osmolaarsuses:

  • Isotooniline spordijook
    Sarnane osmolaarsus verega. Tagab kiire energia ja vedeliku taastamise. Sobib kasutamiseks treeningu ajal või pärast mõõdukat koormust.
  • Hüpotooniline spordijook
    Madalam osmolaarsus kui veres. Imendub väga kiiresti ning sobib eriti hästi vedeliku taastamiseks, näiteks kuuma ilmaga.
  • Hüpertooniline spordijook
    Kõrgem osmolaarsus kui veres. Aitab taastada energiavarusid pärast treeningut, kuid ei sobi kiireks vedeliku taastamiseks.

Kokkuvõte – kuidas kasutada spordijooke targalt?

Sportlase organism töötab kõige paremini siis, kui kehasisene tasakaal – sh osmolaarsus – on paigas. Kuigi erinevate spordijookide toimemehhanismid on hästi uuritud, seisneb edu võtmesõna õiges kasutamises: ei tohi ei üle- ega alatarbida. Tuleb arvestada treeningukoormust ja organismi individuaalseid eripärasid.

Vere osmolaarsuse tasakaalustamine ei mõjuta ainult sooritusvõimet – see on ka turvalisuse küsimus. Õige vedeliku ja elektrolüütide tase aitab ennetada dehüdratsiooni, kuumarabandust ja hüponatreemiat.

Loe ka teisi postitusi